
„Cholnoky Lászlót a tabáni szellemek ítélték halálra–" írja – 1929-ben, halottsiratójában Krúdy. A tehetséges és rendkívüli író, a tabáni kiskocsmák törzsvendége, ebben a világban van otthon, „ahol délutánonként azért is szokás az ivóasztal mellett könyökölni,hogy a borivó fiatalkori boldogságaira gondoljon: a kísérteties bormérô helyett álmodozásában szépleányt lásson: a tikkadt szomjúságban a mély pincék borain kívül álomkortyokban is üdüljön a lét valósága elôl:– mondom, a Görög utcában,a régi templom árnyékában,a Kereszt téren, ahol mozdulatlan emberek ülnek a kocsmák félelmetes, de hívogató sötét sarkaiban, már régen tudták Cholnoky László regényes sorsát, mielôtt ô maga ráeszmélt volna.”
S hogy miben állt ez a „regényes sors?”A kishercegi borisszával ellentétben ô nem azért ivott,hogy felejtsen. Azért ivott, hogy „emlékezzen” ártatlansága korára, hogy „vissza tudjon zuhanni, csecsemôkori szép, pompás szomorúságba”,mely életkorban szabad volt sírni, amikor „a könnyek ezer tükrén át” lehetett nézni a valóságot.
Cholnoky papírra gyónta alkoholszeretetének mozgatóját– Bertalan éjszakája című kisregényében is. Bertalannak,makárcsak az írónak,mahhoz kellett az ital,hogy ébren tartsa e gondolati, érzelmi sérülékenységet, ami felsérti a szívét,hogy aztán minden figyelmével a szíve vérének hullásában gyönyörködhessen. Egyébként nem hôzöngô, nem víg kedélyű italozóvolt. „Sorsszerűen, szinte predesztinációs kényszerűséggel ivott és tette tönkre magát. S elkerülhetetlenül közelített a végzetéhez” – siratja el méltatója és barátja. Halála egy rövid tudósítás az akkori napilapokban. A rendôri riporterek így adtakhírt a haláláról.
„Éjjel két órakor egy kopott ruhás, viharvert kalapú, ôsz hajú férfi sétálgatott izgatottan az összekötô vasúti hídon.Egyszerre megállt, kalapját és felöltôjét ledobta, keresztülvetette magát a híd vaskorlátján,s nyomtalanul eltűnt a habokban.” Cholnoky László volt.
„Írósága magyarázatra szorul, mert nyilván akadnak majd műkedvelôk, akik késôbb magyarázgatni kezdik Cholnoky László rejtelmes, emberek által csak átlátszó,de valójában lefüggönyzött irodalmi munkásságát, ha majdan ezek a műkedvelôk a maguk életének kis szemeteskocsiját ugyancsak a föld alá, vagy föld fölött járókristálymadárhoz akarják kapcsolni.”
A Millennium alkalmából kiadott Cholnoky-művek (Bertalan éjszakája, Prikk mennyei útja, Ritter von Toggenburg utolsó csalódása) fellebbentika függönyt, s talán az utókor érdeklôdése is feltámad írói életműve iránt.
(Talán szerencséje, hogy semmilyen politikai idôszakban nem akarta senki életének szemeteskocsiját e kristálymadárhoz kapcsolni!)
Egyébként írói életműve folytatólagos és idôtlen pszichodráma. A magányos, védtelen, felnôni nem akaró felnôttként is az apró gyerekek védettségre, a „bársonysima gondolatok birodalmába”vágyó lelki drámája...
Krúdy a tabáni kiskocsmák rendszeres látogatójaként emlegeti Cholnoky Lászlót.
A Tabánt egy kis avas városrésznek nevezi, ahol még mindig kísértetek járnak.De milyen is volt ebben az idôben a Tabán? Milyen volt az élet ebben a budai városrészben, amelynek „szellemei halálra ítélték ”Cholnoky Lászlót?„A romlásnak jelei a Tabán társaséletének is jellemzôi. A Gellérthegy alatt, félig a sziklákba vájt kunyhó-barlangokban rosszlányok laknak.
A lépten-nyomon feltalálható kocsmák képe és kínálata,nem is beszélve a közönségükrôl, a kikötôi lebujok mintáit mutatja. A közbiztonság itt nappal sem ad okot a közbátorságra” – írja Buza Péter, Az elsô nap Budapesten című remrég megjelent
várostörténeti albumában.
T. Puskás Ildikó
Forrás:Könyvhét 1999
Reggeli Hirlap, 1929. április (38. évfolyam, 74-97. szám
Vasárnap hajnali három órakor — szólott a jelentés — a
figyelő rendőrórszem észrevette, hegy az összekötő vasúti hídról a karfán
keresztül egy férfi veti magát a Dunába. Segítségére indult egy motoros csónak,
de a férfit elnyelték a habok. A motoros őrség jelentésével együtt egy kopott,
kifényesedett kék zakkót. is behoztak a központi ügyeletre.
A kabát zsebéből, amely a híd karfáján lógott, egy tárca
került elő néhány névjeggyel és igazolvánnyal. Ezekből az iratokból kiderült,
hogy a Duna ismeretlen öngyilkosa Cholnoky László.
Az irattárcán kívül még két — boritékba zárt — megcímzett
levelet és egy erszényt találtak. Az erszényben két-, tiz- és huszfillére- sek,
Összesem hetven fillér volt.
A Baumgarten-alapitványhoz intézett levelében rendelkezik
ennek a hetven fillérnek a sorsa felőL Kéri. hogy ez a „vagyona“ feltétlenül
csatoltassék a Baumgarten-alapitványhoz.
A főkapitánysághoz intézett levelében megokolja az
öngyilkosságát Cholnoky László: „A legkétségbeejtőbb nyomor, a
legtökéletesebb lerongyoltság, a magyar iró sorsa kerget a halálba. Nem én
vagyok az egyetlen, akinek ez a sorsa. Ismerek egy nagy magyar irót, aki tegnap
pirított semmit vacsorázott.“
Cholnoky — aki a napokban töltötte volna be ötvenedik
életévét — már évek óta alig keresett valamit.. Csak itt-ott tudott elhelyezni
egy- egy tárcát, vagy novellát, amelyeknek szűkös honoráriumából tengődtek.
Kétszobás lakásuk bérével már háromnegyed év óta adósak és már a kilakoltatás
réme fenyegette őket. Már mindenüket eladták jóformán. Cholnoky már a könyveit
is elkótyavetyélte. Egyetlen tiszta inge volt már csak az ötvenéves Írónak és
egy ruhaja. Ezt a tiszta inget vette fel pénteken, amikor elment utolsó útjára.
Utolsó sorok Cholnaky László: PRIKK MENNYEI ÚTJA c.kisregényéből:
Prikk talpra állt, remegő inakkal újra futni kezdett a fa felé, hogy feljuthasson a Paradicsomba, mielőtt a mennybolt félelmes, változatlan kéksége leereszkedne rá, és lenyomná a földre; mielőtt a rettentő csendesség rácsüggeszkedhetnék ólomsúlyával és visszaránthatná.
Ott, a hatalmas szilfánál Prikk lekapcsolta derekáról a szíjat, és remegő kezével hurkot készített rá. Nemsokára aztán a két lába a levegőben kísérteties táncba kezdett, kimeredő szeme pedig már belátott oda, ahonnét mindnyájan kiindultunk.
Aki arra jár, nézze meg azt a pompás szilfát. Annak egyik ágáról röppent az égbe Prikk lelke fehéren, tisztán, mint valami hatalmas, hófehér sirály.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése