A TABÁNBAN
ALBECKER 1 (Hullám u 15)
Közvetlenül a naphegyi szőlők alatt a lépcsős Kőműves utca környékén
Albicker, Albecker : A név korábbi Albiker változata arra utal, hogy a család korai ose a svájci Albikonból (Albingshoven) származhatott. A késobbi, csak Magyarországon eloforduló Albecker névalak az Albach pataknévre és az Ulm közelében fekvo Albeck falu nevére mutatna, ám ez valószínuleg a foként württembergi eredetu Buda vidéki németség ajkán keletkezett torzítás eredménye.Az endermettingeni Albicker család tagjai 1764-ben leltek új otthonra a jezsuiták törökbálinti birtokán.A törökbálinti Benedikt Albicker (1746-1792 ) is Diósdra költözött, miután 1770-ben egy diósdi özvegyet vett noül.
Kereszt tér 4
Buda első halászlécsárdája,udvarán öreg gesztenyefával,írók, művészek tanyája.A kapualjban üldögélő szolga "Lámpás Rudi" kísérte le a hazatérő vendéget a Dunapartra.Az alapító Albecker
után Schreil Győző a tulaj.
ALSÓ-AVAR
Avar László vendéglője a Hadnagy utcában szemben a Rácz vendéglővel.Nevezetessége a halászlé és az ürmösbor.
"Szerelmespárok válasszák inkább az "alsó Avar" kerthelyiségét. Egy fontos tanács: uraim, a hölgyet úgy kell leültetni, hogy a szerb templom órájára lásson. Ettől kezdve nyert ügyük van. A toronyórán ugyanis - míg el nem pusztul Tabánostul, mindenestül - évtizedeken át, pontosan, megbízhatóan és roppant megnyugtatóan: még csak fél nyolc múlt öt perccel"S.N. 1933-ban a Csend utcába költözött.
FELSŐ AVAR
Avar Mihály vendéglője Kereszt utca 19-ben
Fotóalbum a Felső Avarról
ÁLLHATATOS TENGERI MALAC
ARANY BÁRÁNY
A Rudas fürdő elött Várkert rakparton
ARANY CSILLAG
a Rudas oldalában a Gellérthegy felé
ARANY KACSA
Róla nevezték ei az Aranykacsa utcát
ARANY LIBA(Döbrentei utca)
Fiákeren érkező külföldienek szolgál fel orsovai kaviárt , ráklevest, fácánt, vagy erdei szalonkát, lúdmájat sauté-gombával, s az ételekhez illő márkás italokat
ARANY LÚD vagy ARANY LIBA
Horgony és Kökény utca között a Döbrentei utcában
(később Tabáni Serfőzőház)középkori eredetű, korábban a darmstadti gróf tulajdona. A TABÁNI vagy Ráczvárosi Serfőzőházat 1890 körül bontották le, alaprajz nem maradt róla.1713ig CSÁSZÁRI KATONAI KINCSTÁR-é volt ,obsitos katonák kapták a sörfőzési jogot.Utolsó bérlője Mayerffy Ferenc 1809-1815 között, Pest egyik leggazdagabb Fiákeren érkező külföldieknek szolgál fel orsovai kaviárt , ráklevest, fácánt, vagy erdei szalonkát, lúdmájat sauté-gombával, s az ételekhez illő márkás italokat
.
ARANY NAP
később Holl Sebő vendéglője aVárkert rakpart és Döbrentei utca között a Döbrenei téren
ARANY PÁVA
Rostélyost inkább? Osonjunk Mikszáth után a Pávába. Nem könnyű megtalálni: "kívülről semmi sem mutatta a kocsmát, csak egy piszkos pléhtábla a házikó homlokzatán". De "esküdjetek meg, hogy senkinek sem szóltok. Még az édesapátoknak sem! (…) a budai kocsmák… páratlanok a maguk nemében - de csak addig, míg a pestiek föl nem fedezték… Jaj az olyan helynek, ahol már öt-hat fiáker áll a kapu előtt".SN Hadnagy u 35?
ARANY PERETZ
Döbrentei u 7 szám alatti fogadó,lebuj-kávéház,marhakereskedők,hajósvajdák szállása, később lásd Háromcsőrű kacsa
ARANY SZARVAS
A Szarvas tér névadója SZARVAS TÉR 1
ARANY TETÜ
ÁRPÁD GŐZHAJÓ
az Alsóhegy utcában a Rudas felett
A VÉN EPERFÁHOZ
Hadnagy u 25
(vagy vén szederfához Marada József vendéglője a Hadnagy utcábán , később Havas vendéglő)
BALLA KÁROLY
kocsmája Hdnagy és Sáncz utca sarkán
BAGYIKNÉ
Árok utca (vendége Jeritza Mária, Saljapin)
BELLEVUE
BRANDITS JÓZSEF
kocsmája)Kereszt tér 16
BURGZSANDÁR
Nagyúri csemegékre tetszenek áhítozni? A Tabánban erre is van megoldás. Kabon József a palotaőrségtől leszerelve az 1880-as években kocsmát nyitott az Attila úton. A "Burgzsandárnál" fillérekért lehet kóstolgatni a királyi lakomák maradékát.
Jut bőven mindenkinek. Ferenc József sietősen és keveset eszik, viszont ha ő befejezte, az egész vendégseregnek ott kell hagynia az asztalt. A roskadozó, jóformán érintetlen tálak pedig már ereszkednek is a völgybe, a kockás abroszos kisvendéglő kuncsaftjai elé.
A mai Attila utcában működött a XIX. század hetvenes-kilencvenes éveiben a Burgzsandár nevű kisvendéglő. A firma gazdája bizonyos Kabon Elek volt, aki fénykorában a budai várban volt palotaőr. Mivel kiváló kapcsolatokat épített ki hajdani munkaadóival, elérte, hogy a konyhán megmaradt ételeket ő kapja meg. A tekintélyes adagokat egy forintért kínálta – ez egy teljes vacsoráért vagy ebédért akkoriban nem számított soknak. Meg ugyan nem gazdagodott belőle, de a tisztességes élethez elég volt a Burgzsandárból származó bevétel.(mfor.hu)
CSIZEK
vendéglő Aranykacsa és Holdvilág utca keresztezésénél a Kereszt téren
CZIEGLER
vendéglő Czakó ucca 1-ben 1910-től, korábban a Kör utca 26-ban .Tulajdonosa Gerstl Ferenc nem csak eladni de inni is szerette a bort,koccintott vendégeinek és kibicelt a kártyázóknak,hétvégén a környékbeli iparosokból verbúvált zenekarával szórakoztatta közönségét.
CZIRJÉK
DEBRECEN VÁROSÁHOZ(lásd Hajóhídhoz)
FRAU GODL EBERHARD
kocsmája(Holdvilág utcában, Ács köz)
A Tabán számos vonzó hellyel bírt, de ezek közül is kiemelkedett a hajdani Holdvilág utcában állt kocsma, ahol egy idős, német származású asszony sütötte és főzte a libákat. A fenséges pecsenyékért és húslevesekért még Pestről is átjártak a polgárok. Kissé, azaz egészen pontosan két házzal arrébb, de még ugyancsak ebben az utcában volt egy másik műintézmény, ahol különleges finomságokkal töltött és körített csirkespecialitásokat kínáltak a nagyérdeműnek. Ha pedig valaki édességre vágyott, akkor is megtalálta a számítását, hiszen első osztályú házi rétesek közül válogathatott.
GANSLHUBER=LIBÁS HUBER
GERSTL FERENC
vendéglője (Czakó utca 1) Később Kis-Kárpátia étterem Czieglerék alatt
Kapaszkodjunk vissza a dombtetőre, Gerstl bácsihoz. A Czakó utcai udvaron épp hangol a sramlizenekar - Magyar Elek emlékei szerint "citerájával a görög utcai hentes, gitárjával az Aranykakas utcai grájzleros fűszeres, harmonikájával a Szarvas-téri pékmester." (Az utóbbi, Róth uram mellesleg a nagy zeneszerző, karnagy és zenepedagógus, Bárdos Lajos majdani apósa).
HADNAGY U 35
ARANY PÁVA??
HAJÓHÍDHOZ (HÍDHOZ),később "Debrecen városához"
HÁROM CSŐRŰ KACSA
( Döbrentei u 7 )
HÁROM HETES
Gratz Mór kocsmája Szarvas téren a Szarvassal szemben
HÁROM HUSZÁR
Némelyik kocsmanév családi viszonyokra utalt: a Gellérthegy utcai Három Huszár például Huber János egyazon ezredben szolgáló három katonafiával büszkélkedett. Persze vendéglős lett belőlük is. Egyiküket pazar libasültjéről a Ganzlhuber, "Libás Huber" néven ismerték.
HÁROM KAPÁSHOZ
beszálló vendeglő, ős-öreg gyorskocsi állomás
HÁROM MAJOM
Írás a mai Három Majom vendéglőről
HÁROM VÍG PINTÉRLEGÉNYHEZ
(Gerstl Ferenc kocsmája a Kör utca 26-ban)
HAVAS
vendéglő a Hadnagy utcában, korábban Marada József vendéglője „A Vén Szederfához”
Több mint érdekes a "fortepan.hu" oldal a neten, rengeteg amatőr fotó van rajta, érdemes böngészni benne.
Így találtam rá egy gyanúsan Tabánra hajazó fotóra, rögtön a Hadnagy utca jutott eszembe . Persze semmi aláírás , csak egy info , hogy a kép kb 1933-ban készült, eredetije Kurutz Mártoné, aki az MTV filmarchívumában is tevékenykedik és állítólag mindent tud a múlt század elejei filmekről . A Tabán Múzeum fotóit átfutva kaphatunk támpontokat. No nézzük:
A Tabán archívum képe a Hadnagy utca 25-ről megegyezik a felső kép baloldali házával , agázlámpa a falikarral is stimmel , meg a tetőablakok is.
A képen középen a Hadnagy utca 25 a falikarral, előtte a világos ház a 23-as szám a végén jól látszik a kiugrás , ami az első fotón a vendéglő bejárat mellett van.
Végső bizonyíték a Lenkei féle Tabán térkép kinagyított részlete:a Hadnagy utca 23-nál jól látszik a házsík kiugrása. Havas József vendéglője immár bizonyosan a Tabánban a Hadnagy utca 23-ban volt A kocsmát eredetileg a "Vén szederfához" néven ismerték és szerették a tabániak. Akkori tulajdonosa Marada József
az 1920-as években szabó dezső író és társasága: rozványi dezső, lendvai istván újságíró, szerkesztő, farkas lászló botanikus a hadnagy utcában volt rác marada korcsmában gyűlt össze.
HÉT 8-AS
HÉT RÓZSA
Huber vendéglő a Felsőhegy és Domb utca sarkán
HÉT VÁLASZTÓFEJEDELEM FOGADÓ
Döbrentei u 7, jónevű fogadó 1801-től.Vendégei:Szemere Pál,
Berzsenyi Dániel,talán Beethoven is talán.Később Vadkacsa és 1937-től Háromcsőrű Kacsa néven ismerik.
KAKUK
Írás a Kakuk vendéglőről
KEDÉLYES GYURIHOZ

HORVÁH DÁNIEL (JÓZSEF)
kocsmája Árok és Virág Benedek utca között a Hadnagy utcában
Komoly, méltóságteljes berúgás a cél? Akkor vissza kell imbolyognunk a Virág utca sarkára, a derék görögkeleti Horváth Danihoz. "Hiteles karlócai ürmöst" mér, egyenest Bogdanovics Lucián pátriárka pincészetéből. Horváth uram - meséli Török Imre - ősszel felcihelődik egy dunai uszályra, melyen a hajóslegények "estenden guzla mellett siratják a szegénységben élő szerb népet", s lecsorog az Újvidék melletti kisvárosba. A pátriárka megvárja Danit: előtte senki nem vásárolhat a zamatos, kesernyés nedűből, melynek titka a hordókba helyezett illatos, gyógyerejű füvekben rejlik. Mire a szállítmány visszaér a Tabánba, eljön a sült gesztenye szezonja, ahhoz épp ez a bor a legjobb. (Az üröm utóhatásával súlyosbított, hatalmas másnaposságot a szemközti Rác fürdő kemény kezű masszőrjei orvosolják.)
KELLER IGNÁC VENDÉGLŐJE
KISBALTA
KIS-KÁRPÁTIA
KOZANEK
A Kereszt tér sarkán álló Kozanek vendéglőről csak kevesen – a bennfentesek – tudták, hogy itt sütik a különlegesen fűszerezett lacipecsenyét, csúszott is rá a kancsókban felszolgált kellemesen hűtött bor, a gourmand-ok mint a sáskák lepték el, talpalatnyi hely sem maradt a kicsiny kocsmában. A kocsmajárásban gyakorlott férfiak a bejáratosak fensőbbségével nem étlapot kértek, hanem speizcetlit, nem reggelit, hanem gábelfrüstököt fogyasztottak és spriccert ittak rá a színes terítékes asztaloknál, ha felengedett sűrűségéből az éjszaka.
ÚJ KAKUK
(Attila krt 22 1934-től.Megfordul benne awalesi herceg,
Írás a Kakuk vendéglőről
LIBÁSHUBER
LINEBERG ÉTTEREM
közvetlenül a Várkert kioszk háta mögött a Vízmű utcában
MAJOR
MÉLY PINCE
Írások a Mély Pincéről
A Mély Pince első pinceszintje, középen a jégveremnek használt második szint lejárata félig fedve
Fotoalbum a Mély Pincéről
OROSZLÁNHOZ
A Döbrentei téren a volt Lazarevics palota és a későbbi Sárkány korcsma helyén a XiX. század ötvenes éveiben még működő vendéglő A Vasárnapi Újság cikkírója szerint szerb kereskedődők rendszeresen látogatták. Lásd még Sárkány
PAULOVICS FERDINÁND
kocsmája Döbrentei tér 6, lebontva 1904 körül,helyére épült a Cziegler Győző által tervezett háromemeletes bérpalota.Ebben kapott helyet az épület 1940-es lebontásáig az Erzsébet hídi kávéház
POLITISCHE GREISLER
Nem a szigorúan vett Tabán területén volt Gürsch Ferenc vedéglője , attól kissé nyugatabbra a Budai Színkörrel környékén , de kedvelt szórakozóhely volt és híres jó boráról ( erős vita fejlik ki a felett, hogy hol mérnek jobb bort, a «zöld ökör»-nél-e, vagy a « Politische Greisler »-nél, a «Trombitás »-nál-e
vagy az «Utolsó krajczár»-nál)-Vasárnapi Újság 1885 május 31 352.oldal-
A tulajdonos az 1910-es évek közepén bezárta éttermét és elszegődött a Gundel-be fizetőpincérnek,valószínűleg a körülmények kényszerítő hatása alatt.
POLSZTER
PIROS RÓZSA
PREISLER
Kereszt utca 4 , a régi Kakuk mellett
A Tabáni Hajós Egylet jelvénye Albecker Antal vendéglős hajtókáján
A Tabáni Hajós Egylet jelvénye kinagyítva
RÉGI NYÁR
Írás a Régi nyárról
RUDAS
Lazarevics István szerb despota Döbrentei téren álló egykori házának sárkánycímeres díszitése nyomán lett elnevezve a későbbi kocsma , amely XVIII. században működött és szünt meg.Egyike volt a Tabán legkorábbi ismert kocsmáinak.
Bővebben:
SÁRKÁNYREND,AVAGY EGY TABÁNI KOCSMANÉV EREDETE
Saly Noémi így tudja: Érdesebb tréfa a Sárkány kocsma neve - tudnunk kell hozzá, hogy itt a XVIII. század óta hagyományosan női kiszolgálás volt -, meg az Arany Tetűé vagy a Három Majomé. Ennek a cégérén két majom vigyorgott. A harmadikért kicsit közelebb kellett lépni: a cégtáblába illesztett tükörben volt látható…
SZEGED VÁROSÁHOZ
TULIPÁN
A HÁROM HUSZÁR Huber jánosának egyik fia a tulaj. a Tulipán gazdájának hét világszép lánya lett. Egy reggelen arra ébredtek, hogy valami titkos imádó az éj leple alatt kicserélte papus cégérét: a megkopott tulipán eltűnt, s a helyén ott ékeskedett egy gyönyörűen festett vadonatúj - "A Hét Rózsához".
TÜNDÉRLAK VENDÉGLŐ
ÚJ KAKUK

Írás a Kakuk vendéglőről
ZÖLD KOSZORÚ
POLSZTER VENDÉGLŐ
SILBERSPITZ LIPÓT KOCSMÁJA
Bródy Sándor reggeli pálinkázó helye a Rácz fürdőből jövet
TABÁNI SERFŐZŐHÁZ
(korábban Arany Lúd)
TÜNDÉRLAK
VADKACSA
VÁRKERT KIOSZK
VASKARÓHOZ
címzett kocsma Tabán 14. sz telkén áll 1814-19 között Tulajdonos:Tekusch Keresztély Vilmosaki később bérli a pesti Hét Választófejedelem fogadót
VÉN EPERFÁHOZ
(VÉN SZEDERFÁHOZ)
MaradaJózsef kocsmája, később Havas József kocsmája
Írás a vendéglőről
VIDÁM BAGOLY
VÍG VINCELLÉRHEZ
VÖRÖS ÖKÖR
ZÖLD KOSZORÚ
ZÖLD SZŐLŐFÜRTHÖZ
Tabánban lakó vendéglősök anno 1900
VENDÉGLŐS
Berger János csapos Naphegy u 23
Hofbauer Lipót vendéglős Fehérsas u 4
Kaiser Antal vendéglős Fehérsas tér 11
özv.Petz Nándorné vendéglős Virág Benedek u 9
Preiszler István vendéglős Lepke u
Sánta Albertné vendéglős Fehérsas u 6
Schier Károly vendéglős Hadnagy u 2-4
Schlosser István vendéglős Döbrentei u 3
Szulczberger István vendéglős Felsőhegy u 110
Udvardy Mihály vendéglős Gellérthegy u 3
Wimmer Ferencz vendéglős Csend u 1
KORCSMÁROS
Albecker Antal korcsmáros Holdvilág u 7
Ambros Józsefné korcsmáros Szilva u 4
Berger János csapos Naphegy u 23
Berneker János Korcsmáros Kereszt u 4
Buhász Károly (volt korcsmáros) Csend u 1
Burger Ferencz korcsmáros Hadnagy u 43
Bünger József korcsmáros Horgony u 5
Divald József korcsmáros Csend u 12
Gerstl Ferenc korcsmáros Szög u 7
Hiewarter Mihály korcsmáros Horgony u 64
Lentner Alajos korcsmáros Aranykacsa u 8
Malmarits Ignácz korcsmáros Kereszt u 11
Máthé Ambrus korcsmáros Görög u 17
Mikulaschik Ferencz korcsmáros Attila krt 16
Nekpisz Józsefné özv. korcsmáros Kör u 13
Neumann Samu korcsmáros Döbrentei u 24
Romlehner Lajos korcsmáros Gellérthegy u 53
Rosenfeld Henrik csapos Ív u 6
Schloszár József korcsmáros Kör u 8
BORMÉRŐ
Capilleri Károly bormérő Kereszt u 19
Özv,Csaudinger Jánosné bormérő Naphegy u 23
Csóri Nándor bormérő Kereszt tér 16
Hang József bormérő Aranykakas u 5
Krizsánevits István bormérő Kör u 4
Riedl József bormérő szt János u 6
Wichtl Mihály bormérő Árok u 65

Tisztelt Szerkesztők!
VálaszTörlésRégóta próbálom keresni édesanyám leánykori nevének eredetét - Pertl Mária. Blogjukban ráleltem az Aranysas egyik volt tulajdonosára, Pertl Istvánra,aki 1891-től vitt ezen a helyen kávéházat. Az én Pertl ágam tudomásom szerint Bécsből származik és nyomdász dinasztia volt. Anyai nagyapám Pertl Gyula betűszedő volt az I.Világháború előtt az Állami Nyomdában,ami akkoriban fönt a Várban működött. Családom a Várhoz,a Vízivároshoz és részben Óbudához kötődött. Tanácsukat szeretném kérni,hogyan,honnan induljak el,hogy föl tudjam gombolyítani ezt a múltba vesző,de tán még szét nem foszlott fonalat? Szíves válaszukat a gyarmaticsalad@vipmail.hu e-mail címre kérném. Tisztelettel Gyarmati József,a Szabad Föld hetilap nyugalmazott munkatársa.