Egy nagy ember hirtelen elvesztését nehéz megemészteni, és könnyebb összeesküvés-elméleteket gyártani, mint elfogadni, bevégeztetett. Ötszáz év óta tartja magát a köztudatban, hogy Mátyás királyt megmérgezték. Fügével. Tudvalevő, hogy kapcsolata nem volt felhőtlen nehéz természetűnek tartott feleségével, Beatrixszal.
A királynőnek gyermeke nem született, meg akarta akadályozni Corvin János utódlását, Mátyás halálával magának akarta megszerezni a hatalmat. Mindent meg is tett érte, miután az uralkodó 1490. április 6-án elhunyt. Beatrix 33 éves volt ekkor, egy ereje teljében levő nő, és még a motiváció is elégséges, nem nehéz hozzá kapcsolni a mérgezett fügét.
Éktelen haragra gerjedt a király
És igen, a füge. Április 4-én Mátyás egy hatórás szertartást ült végig virágvasárnapon, ami kimerítette. “… addig még semmit sem evett, ezért bágyadtság fogta el, és visszavonult a lakosztályába. Gyomra gyengesége miatt három órát halogatta az evést, de megvárta a királynét is … míg reá várakozott, hogy gyengesége elűzése végett egyen valamit, Péter kamarástól picenói fügét kért – írja a kortárs történetíró.
A fügével valami gond volt, Antonio Bonfini szerint Péter
” rothadtat, állottat hozott, és amikor belekóstolt, az első falásra úgy felbosszantotta ennek ostoba szolgálata, hogy haragra lobbant”.
A füge ízével tehát komoly problémák lehettek, amit sokan a méregnek tulajdonítanak.
És a király rosszul lett: “szédülő feje, homályos látása miatt panaszkodik; beviteti magát a hálószobába. Ekkor hirtelen gutaütés éri”. A köré sereglők szomorúan látták, hogy “iszonyú testi fájdalom gyötri, és a betegség hatalmában beszélni sem tud, csak annyit kiáltozik: jaj, jaj, Jézus, más egyéb szót nem tud kinyögni”. Két napi szenvedés után pedig Mátyás elhunyt.
Ha így nézzük, halála hirtelen volt, és tényleg gyanús az a füge.
Már egy éve betegeskedett
De Bonfini írt mást is. Egy évvel korábban, januárban Mátyás ugyancsak Bécsben volt. Itt “kezdődő köszvény és valami alattomos bágyadtság tört rá, hogy többé nem tudott a lábára állni. … Később a betegség elhatalmasodván, életét az orvosok alig két évvel tudták meghosszabbítani”. A király tehát egy éve beteg volt, járni sem tudott, hordszéken vitette magát.
Tudta, hogy nincs messze a vég, 1490-es bécsi útja előtt könyvtárát és kincstárát fiára, Corvin Jánosra bízta, és átadta neki a Szent Koronát őrző láda kulcsát is. Ma történészek úgy vélik, a romlott füge dacára a király természetes halált halt. Ötvenhét éves volt, egészségét mindenképp megviselték a gyakori hadjáratok, amikor személyesen is táborba szállt, többször meg is sebesült.
És mert az utókor oly szeretettel fordul Hunyadi Mátyás felé, hogy nem tudja elfogadni csendes elmúlását.
Mátyás, a világ királya
Jöjjön egy példa, a nép ajkán megőrzött ősi történet, hogy miről is beszélünk. Mátyás tengernyi ellenséggel küzdött, elhullott mind a magyar. A király maroknyi megmaradt vitézével a budai hegyekbe menekült: a hegy megnyílt, a kis csapat a belsejében talált menedéket. Azóta pedig egy kő asztal mellett alszik a király a hegy belsejében, előtte egy aranytallér.
Erősen szürkülő szakálla az érme köré növekszik, és amikor háromszor körüléri, felébred vitézeivel együtt. Várják már ekkor a földkerekség királyai, hogy megválasszák a világ összes népeinek királyává
Forrás:24.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése