1909-ben egy havas decemberi éjszakán- a Csend ucca 1 sz házban az Athenaeum Nyomda kottaszedő nyomdászának családjába 10. gyermekként egy kislány született , akit Stefi névre kereszteltek a tabáni templomban...(Készült ez a blog anyám és nagyapám emlékére...)
Article and photo copying is prohibited

2014. február 20., csütörtök

TABÁNI PANTHEON:CALLIGARIS FERENC


Zeneszerző, karmester, zenepedagógus

Calligaris Ferenc 
1892.06.08-án Budapesten született. Zenepedagógus, zeneszerző és karmester volt. Tabánban született egy szerény sorsú család gyermekeként. Édesapja olasz származású Calligaris Mátyás hangszerkészítő, vendéglői muzsikus , édesanyja Koch Julianna takarítónő volt. 




Calligaris Mátyás hangszerkészítő és vendéglői muzsikus

A Tabáni Aranykakas utca  az 1900-as évek elején

A Bp-i Lak és Czímjegyjék szerint a Calligaris család az Aranykakas utca 23-ban lakott

Elemi iskolai tanulmányait a Bocskay, a Czakó utcai, a Szarvas téri általános iskolákban végezte. Tanítói oklevelét a budapesti Állami tanítóképzőben, középiskolai énektanári és egyházkarnagyi oklevelet a Zeneművészeti Főiskolán szerzett . Első pedagógiai tevékenységének helye a Czakó utcai iskola volt.



                      Czakó utcai iskola a Tabán tetején


1932- 1940 közt óraadó tanárként működött a zsámbéki Keresztes Nővérek által vezetett Tanító Képző iskolában. Zenetanárként, illetve az itt szervezett kórus és zenekar vezetőjeként működött. Együttesével több jelenős koncertet is adtak, több esetben felléptek a Budai Várkápolnában, amit a rádió is közvetített.


 Tíz év alatt sok tabáni gyermek állott pedagógiai vezetése alatt. 1922-1950 közt számos iskolában tanított zenét, és 1938-1950 közt iskola igazgatóként működött. Budapest ostromát követően elsőként szervezte meg, és indította be az általános iskolai oktatást a budai zugligeti iskolákban: a Zugligeti úti, a Virányos úti és a Labanc úti iskolákban. Világi működése mellett jelentős egyház zenei munkásságot folytatott. Mélyen lelkébe vésődött a tabáni templom, mint a tabáni élet egyik központja, és egyúttal működési területe majd fél évszázados színhelye. Öt éves korától járt rendszeresen a tabáni templomba. Akkor még ünnepi alkalmakkor sok gyertya fénye világította meg a templomot a Mária Terézia csillárokból. Hamar bekapcsolódott az énekkar életébe. Amikor Kehner Béla megvált a karnagyi állásától, Calligaris Ferenc lett az utóda. Ujjá szervezte az énekkart, melynek fennmaradását és fejlődését sok lelkes tabáni adományaival támogatott. Az énekkar hangversenyeiről újságcikkek emlékeztek meg. Tabán védőszentjének ünnepe központ volt a tabániak életében. A Katalin napi ünnepi Istentiszteletre messziről eljöttek. A templomot zsúfolásig megtöltötték a hívek. Zúgtak a harangok, a kórusról vegyes kari és zenekari mise adta az áhítatos egyházi zenét .



1938-ban, az Eucharisztikus Kongresszus rendezvényein az Énekkar méltó képpen ünnepelte és növelte az áhítatot. Igen látogatottak voltak a körmenetek. Mindenütt virágszőnyeg és több helyen felállított oltárok mind egy-egy virágos kert. Az Énekkar minden oltárnál szép műveket énekelt. Az általa komponált Szent Gellért oratóriumot 1947-ben mutatta be az Énekkar a tabáni templomban, amely újból előadásra került a Szikla Kápolnában nagy sikerrel. A háború alatt megsérült templom tatarozása után lassan indult meg az élet, Ekkor újjá szerveződött az énekkar. Igy alakult meg a Tabáni Férfikar. Munkájukkal növelték a misék áhítatát. Calligaris Ferenc 1914-1959 ig dolgozott Tabánért. Szívén viselte mindazt, ami Tabánnal kapcsolatos. 1959-ben kivándorolt Braziliába, Karola leányának családjához, akiket a háború viharai vetettek messze Európától.


                      Saját művéhez fűzött bevezető és ajánlás
 Ottani családjának körében élte meg hátralévő éveit. Brazíliai tevékenységét is a szorgos munka jellemezte, több kórust irányított, környezetében szervezte a zenei életet, zenetanítással foglalkozott, komponált, koncerteket szervezett. 


Zeneműveinek jegyzéke az Országos Széchenyi könyvtárban

1990-ben bekövetkezett haláláig tanította és szolgálta az egyházi zenét. Hamvait Curitibában helyezték örök nyugalomra. Életművét halála előtt eljuttatta az Országos Széchenyi könyvtár részére, ahol szerzeményei, életművének egyéb dokumentumai tanulmányozhatóak.

Forrás: callegares.hupont.hu



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése