Krausz Poldi-a tabáni Mélypince legendás korcsmárosa ,Krúdy Gyula rajongója és jó barátja- aki minden év május 12-én feketébe öltözött és egy üveg borral kigyalogolt az író egyszerű és dísztelen sírjához, panaszolta Ruffy Péter újságírónak:
''Nekem a legjobban az fáj,hogy nincs sírköve.Pedig mennyi tehetségtelen ember kapott emlékművet."(1)
nyilatkozta 1943-ban. Krúdy sírkövének felállítását Krausz Poldi már nem érhette meg,1956-ban meghalt. A korcsmáros kívánsága húsz év múlva 1963-ban vált valóra. Ekkor avatták fel közköltségen a sírkövet ,Borsos Miklós szobrászművész alkotását.
Most halálának 80. évfordulóján az Óbudai Krúdy Gyula Irodalmi Kör(2)
elhatározta , magánerőből felújítják a sírkövet, hogy megtisztítva az azóta eltelt ötven év rárakódásaitól hírdesse: az író emléke a mai nemzedék szívében is elevenen él
Kanizsa József titkár |
Tóth József, a Krúdy Kör és a Tabán Társaság tagja, fafaragóművész ügyintézésével a Fiumei úti Sírkertben Krúdy Gyula síremlékét az Óbudán működő Mókus Sörkert és Étterem szakemberei segítségével, a BTM Budapesti Galéria által biztosított szakfelügyelő és a Sírkert Vezetősége szakfelügyelete mellett megtisztították, újravarázsolták, így újra az eredeti „fényében ragyoghat” a Borsos Miklós szobrászművész által megálmodott, felállított Krúdy-síremlék. Újra jól látható Borsos Miklós által megalkotott meghasadt szív is. A Krúdy Gyula Irodalmi Kör és Óbuda-Békásmegyeri Önkormányzat nevében köszönetünket fejezzük ki a közreműködőknek, a tisztítást végzőknek, a szakfelügyelőknek, a fotósnak az áldozatkész munkát, amit az év legmelegebb kánikulai napján végeztek el a Krúdy Emlékév jegyében:
titkár
Óbudai Krúdy Gyula Irodalmi Kör
A sír felújítás előtt:
és után(3)
(1)Ruffy Péter :Krúdy korcsmárosánál
(2) Óbudai Krúdy Gyula Irodalmi Kör
(3) Fotók régi és új állapot: Antal István.
(2) Óbudai Krúdy Gyula Irodalmi Kör
(3) Fotók régi és új állapot: Antal István.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése